Sărbătoare în Bavaria! Bayern a câştigat Liga Campionilor

Daca iti place articolul da-ne un like!

Published On 26/05/2013 » By Daniel Neacșu » Sport, Stiri externe

robben

Bayern Munchen a câştigat Liga Campionilor pentru a cincea oară în istorie, după ce a învins, sâmbătă, pe arena Wembley, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa Borussia Dortmund, în finala competiţiei.

Pentru Borussia a marcat Gundogan ’68 (penalti), iar pentru Bayern Munchen au înscris Mandzukic ’60 şi Robben ’89. Prima repriză a aparţinut celor de la BVB, însă Neuer a fost la post de fiecare dată, în timp ce Mandzukic şi Robben, în trei rânduri, nu au găsit drumul spre gol. În partea secundă, Bayern a deschis scorul, apoi a fost egalată la o imprudenţă a lui Dante, dar Robben a stabilit scorul final, când toată lumea se aştepta la prelungiri. Olandezul s-a revanşat pentru finala precedentă, când a ratat un penlaty în prelungiri, şi şi-a întors norocul şi pentru alte ocazii pe care le-a ratat, inclusiv în finala CM 2010.

Borussia Dortmund: Weidenfeller – Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer – Bender (Şahin ’90+1), Gündogan – Blaszczykowski (Schieber ’90+1), Reus, Grosskreutz – Lewandowski. Antrenor: Jürgen Klopp

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Boateng, Dante, Alaba – Javi Martinez, Schweinsteiger – Robben, Müller, Ribéry (Luiz Gustavo ’90+1) – Mandzukici (Gomez ’90+4). Antrenor: Jupp Heynckes

Meciul a fost arbitrat de italianul Nicola Rizzoli, ajutat la două linii de compatrioţii săi Renato Faverani şi Andrea Stefani. Arbitru de rezervă a fost Damir Skomina, din Slovenia, iar asistenţi suplimentari Gianluca Rocchi şi Paolo Tagliavento.

La partidă au asistat 86.278 de spectatori. Bayern Munchen s-a aflat în finală pentru a treia oară în ultimele patru sezoane. Clubul bavarez, campion al Germaniei, poate realiza “tripla” dacă se impune în finala Cupei Germaniei la 1 iunie.